MIESZKAŃCY ŻUŁAW, CZY ŻUŁAWIACY - EWALUACJA
W dniu 17 września, w świetlicy GOKiS spotkali się starsi i młodsi uczestnicy projektu pn. „Mieszkańcy Żuław, czy Żuławiacy?”. Było to już trzecie i zarazem ostatnie spotkanie dotyczące odkrywania historii swoich rodzin. Podczas wydarzenia podsumowano dotychczasowe efekty realizacji zadania.
Rezultaty pracy wszystkich uczestników projektu będzie można zobaczyć już w październiku, podczas podsumowania zadania. W sali widowiskowej GOKiS zaprezentowane zostaną m.in.: kroniki rodzin, prace plastyczne, wystawa fotograficzna oraz inscenizacja historyczna upamiętniająca nadanie praw wiejskich miejscowości Stare Pole.
„Mieszkańcy Żuław, czy Żuławiacy?” to projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
Fotogalerie:
DOŻYNKI GMINY STARE POLE
W sobotę, 5 września br. mieszkańcy gminy Stare Pole dziękowali za tegoroczne plony. Okazją do podziękowań była uroczysta Msza Święta dożynkowa sprawowana w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Krzyżanowie. W uroczystościach uczestniczyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz reprezentanci sołectw. Swoją obecnością zaszczycili nas: nadkom. Krzysztof Borkowski - I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Malborku, ppłk Jerzy Goleniowski – Zastępca Dowódcy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, kpt. Damian Miklis – Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, p. Tomasz Klonowski, który reprezentował posła na Sejm RP Kazimierza Smolińskiego, p. Jolanta Szczypior – Radna Rady Powiatu Malborskiego, Radni Rady Gminy Stare Pole, dyrektorzy jednostek oraz sołtysi.
Ze względu na pandemię koronawirusa, dożynki gminy Stare Pole ograniczyły się do uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej oraz przekazania chleba przez starostów tegorocznych dożynek p. Edytę Panasiuki – sołtys wsi Kraszewo–Parwark i p. Jarosława Sadczuka – sołtysa wsi Klecie.
Na wstępie uroczystości, wszystkich zebranych w kościele powitał wójt gminy Stare Pole p. Marek Szczypior. Mszę Świętą dziękczynną odprawił proboszcz parafii, ks. Jerzy Młocicki. Dopełnieniem święta było poświęcenie koszy dożynkowych i podzielenie chleba.
Galeria zdjęć na stronie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3240023122786059
Fotogalerie:
IV WIELKI SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ NOGAT
29 sierpnia br. odbył się IV Wielki Spływ Kajakowy rzeką Nogat zorganizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Gminę i Miasto Malbork oraz Gminę Stare Pole.
W sobotni poranek miłośnicy turystyki wodnej spotkali się w Malborku, skąd autokarami zostali przewiezieni do Janówki (gmina Stare Pole) na start spływu. Na nowo wybudowanej przystani na uczestników czekał słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury
i Sportu w Starym Polu. Po porannym posiłku kajakarzy biorących udział w spływie powitali przedstawiciele organizatorów, m.in. Wójt Gminy Stare Pole p. Marek Szczypior.
Jednodniowy spływ odbył się 10 kilometrowym odcinkiem rzeki Nogat od przystani w Janówce przez śluzę w Rakowcu aż do Zamku w Malborku. Metę spływu zorganizowano na przystani żeglarskiej „Park Północy” w Malborku, gdzie nieopodal w Centrum Aktywnego Wypoczynku na wszystkich kajakarzy czekały dodatkowe atrakcje: zasłużony poczęstunek, gry i zabawy dla dzieci oraz występy artystyczne, m.in. występ ZPiT Małe Żuławy, który działa przy GOKiS w Starym Polu oraz atrakcje z muzyką na żywo.
IV Wielki Spływ Kajakowy rzeką Nogat
https://www.youtube.com/watch?v=jtxr0q5sVps
Fotogalerie:
WAKACJE Z GOKIS 2020 DOBIEGŁY KOŃCA
Zapraszamy do obejrzenia filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=YkbcdNAeyyU&feature=share&fbclid=IwAR0B6gd29_tzSHP4Y7oumGgnzux2tr3VOWesSbhhvWSVWRE-B6jpB2yXr3U
Wakacje z GOKiS dobiegły końca
Sytuacja związana z COVID19 na szczęście nie przeszkodziła w organizacji półkolonii, które co roku cieszą się powodzeniem wśród młodszych mieszkańców Gminy Stare Pole. W tegoroczne wakacje chętne dzieci oraz młodzież mieli okazję wziąć udział w półkoloniach z historią w tle, zorganizowanych w ramach projektu "Mieszkańcy Żuław, czy Żuławiacy?". W ciągu dwóch tygodni uczestnicy mieli szansę lepiej poznać historię swojego regionu, zobaczyć wyjątkowe miejsca, a przede wszystkim świetnie się bawić. Półkoloniści odwiedzili m.in. zamek w Malborku- najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy oraz stolicę państwa krzyżackiego. Spacerując alejami terenów zielonych, uczestnicy wsłuchiwali się w głos audio przewodnika, który zdradzał najciekawsze tajemnice zamku
i jego mieszkańców. W trakcie półkolonii dzieci oraz młodzież pod okiem instruktorów przygotowywali się do inscenizacji autorskiego przedstawienia. Mieli okazję podejrzeć pracę profesjonalnych aktorów z Krakowa, którzy specjalnie dla mieszkańców gminy wystawili sztukę „Legenda o Bursztynie”. Podążając szlakiem legendy, półkoloniści odwiedzili nadmorskie miejscowości, gdzie odbyły się poszukiwania skarbu Bałtyku. Podczas zajęć artystycznych pn. "O czym szumią wierzby?" półkoloniści mieli możliwość stworzenia projektów oraz wykonania własnoręcznie zdobionych tzw. holenderskich kafelek. Uczestnicy wykonali także rysunki domów podcieniowych, stanowiących charakterystyczny element architektury naszego regionu. Dzieci oraz młodzież mieli okazję przyjrzeć się dokładnie jednemu z domów podcieniowych podczas wycieczki do Żelichowa, gdzie znajduje się Gospoda Mały Holender. Na miejscu poznali ciekawostki związane z historią Żuław. Ponadto półkoloniści wzięli udział w dwóch wycieczkach rowerowych do świetlic wiejskich: w Ząbrowie oraz Kraszewie. Przemierzając naszą gminę na rowerach, uczestnicy półkolonii obserwowali piękno krajobrazu Żuław oraz odkrywali nieznane przez nich wcześniej miejsca.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie, dobrą energię, ogromną kreatywność i wspólną zabawę
Mamy nadzieję, że czas spędzony na półkoloniach dostarczył dzieciom samych cudownych
i niezapomnianych wrażeń!
Półkolonie zostały zorganizowane w ramach działania pn. "Mieszkańcy Żuław, czy Żuławiacy?" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
Koszt przejazdów autokarem częściowo został sfinansowany ze środków funduszu sołeckiego sołectwa Stare Pole.
WAKACJE Z GOKIS - 14.08.2020
Wakacje z GOKiS pn. „Mieszkańcy Żuław, czy Żuławiacy?”
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”
Za nami ostatni dzień wakacji z historią w tle. Jak przystało na nasze półkolonie - spędziliśmy czas bardzo aktywnie. Wybraliśmy się na wycieczkę do Żelichowa, gdzie znajduje się Gospoda Mały Holender. Na miejscu mieliśmy okazję zwiedzić dom podcieniowy oraz zapoznać się z wieloma ciekawostkami na temat Żuław. Gospodarz przygotował dla nas grę terenową, która polegała na odszukaniu skarbu ukrytego przez dawnych mieszkańców domu. Aby odkryć miejsce, w którym ukryty został skarb, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą oraz sprytem. Po udanych poszukiwaniach półkoloniści zasiedli do stołu i skosztowali naleśników z regionalnym nadzieniem. Wracając z Żelichowa, aby uczcić pamięć Mennonitów, odwiedziliśmy cmentarz w Stogach. Na koniec dzisiejszego dnia odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów oraz podziękowanie za wspólnie spędzone chwile.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy dzieciom za uczestnictwo i mnóstwo pozytywnej energii oraz instruktorom p. Emilii Badziąg i p. Łukaszowi Radeckiemu za poświęcony czas i udaną współpracę. Podziękowania należą się również naszej stażystce p. Patrycji za uwiecznienie tych wspólnych chwil na zdjęciach.
Fotogalerie:
Kalendarz
Planowane imprezy
-
Aktualnie brak.